A Vandák mondopodiális növekedésű fán lakó orchideák. India, Kína déli részein és az Indonéz szigetvilágban a nagyon meleg, és nagyon párás környezetben találhatók meg. Kb. 50 fajt foglal magába a nemzetség. A nagyobb termetű orchideákhoz sorolják őket, élőhelyükön akár 3 méteresek is lehetnek. A fákon a húsos, vastag gyökereikkel kapaszkodnak meg. Ezek a gyökerek sok vizet tudnak raktározni, ezáltal időnként a szárazabb időjárást is elviselik. A virágszár a levelek közül jönnek elő, egy idősebb tő több virágszárat is hozhat. Jó tartási körülmények között évente egyszer többnyire virágoznak.
A legelterjedtebbek a kereskedelmi forgalomban a többszörösen keresztezett Vanda hibridek. A botanikai fajoknak nehezebb a tartásuk, ritkábbak, és drágábbak általában a hibrideknél. Szobai körülmények között, nem ajánlott a fajok tartása. Magas páratartalmat, magas hőmérsékletet és sok fényt kívánnak.
Vanda hibrid |
A hibridiknek is megvan a tartási nehézségük a Phalaenposiokhoz képest. Télen szobai körülmények között tartom a növényeket, de mint majdnem mindenre erre is vannak jó praktikák. A Vandák melegháziak, így fontos, hogy télen is a megfelelő hőmérsékletet nyújtsuk nekik. Nálam szobahőmérsékleteb vannak (18-22 Celsius fok). Amennyiben ezek a feltételek adottak, már csak a nagy páraigényüket kell megoldani. Erre többféle megoldás is létezik. Az egyik megoldás, hogy egy üvegvázába állítjuk növényt és spriccelésnél a gyökérzónában így jobban megmarad a magasabb páratartalom. Fontos, hogy a növénynek legyen helye, ne fülledjen be és ne legyen összenyomorítva. Ha üvegben tartjuk másik nagyon fontos dolog, hogy a gyökere egy kicsit se érjen bele a vízbe, mert ha sokáig benne van könnyen elrohadhat a gyökér. Az üveges megoldásnak csak az a hátránya, hogy, az üveg alján lévő víz könnyen bealgásodik ez nem jó a növénynek, emiatt célszerű időnként kitakarítani a vázát. A másik megoldás az lehet, hogy egy kilyukasztott cserépbe ültetjük a növényt. Hasonlóan mint a többi orchideát. Ültetőközegnek a nagyméretű vörösfenyőkérget ajánlom. Amennyiben öntözés, spriccelés közben megül a víz a növény leveli között, és megfelelő légmozgás hiányában nem tud gyorsan elpárologni onnan a víz, öntsük ki! Könnyen rohadáshoz és gombafertőzéshez vezethet.
Vanda hibrid |
A nyári tartásuk már nem olyan körülményes, amennyiben megoldható, a kinti tartásuk. Ha kirakjuk a őket a kertbe, akkor a legjobb egy félárnyákos hely (pl.: egy lombos fa ágára akasztani). Tapasztalatom szerint nem szeretik az erős déli napot, könnyen napégést kaphatnak. Félreértést elkerülve amikor kivisszük a kertbe a növényt az üveg nyáron nem szükséges, mert ha abban van nagy melegben árt a gyökérnek. Ha nagyon meleg van nyáron egy nap többször lehet slaggal locsolni a növényt reggel vagy este. Az is jó a növénynek ha 5-10 percre beáztatjuk eső vízbe. Én mind a két öntözési módot használom és úgy tűnik, hogy mint a kettő kedvelik a Vandáim. Nyáron szoktam olyat is csinálni, hogy a kis légkosarukba rakok sphagnum mohát, ezzel tudom neki növelni a nedvességet és a páratartalmat is.
Vanda hibrid |
Vanda hibrid |
Ascocenda Bicentennial 'Carmela' |
Ha már raktam ki képet Ascocendáról akkor arról is írnék pár sort, mert szerintem teljesen témához illő. Az Ascocenda is egy gyakoribb kertészetben kapható növény. Az Ascocentrum és a Vanda kereszteződéséből megalkotott hibrid. A tartása ugyanolyan mint a Vandáé, csak méretük különbözik, az Ascocendák kisebbek.
Gaál Botond
2017.08.03
Megjegyzések
Megjegyzés küldése